Her Zaman Umut vardır
Ümitsizlik, yol verme ki kalbine girsin.

     
     
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Azerbaycan /Kūltürü
#1
Müzik ve halk dansları Değiştir
Ana maddeler: Azerbaycan müziği ve Azerbaycan Halk Oyunları
Yaklaşık 1.000 yıllık geçmişi olan Azerbaycan müziği ritmik ve farklı melodiler üretmiş, müziğinin konularını Azeri halkının yaşantıları ve karşılaştıkları sosyal olaylarından konu almıştır. Azeri dili çoğunlukla Türkçe, Arapça ve daha çok Farsça kökenli sözlerden etkinlendiğinden yapılan geleneksel Azeri müziklerde de Kafkas,Orta Asya ve İran ağırlıklı etkileri göze çarpmaktadır. Geleneksel Azeri müziklerinde çalgı olarak tar ,kemençe , ut, bağlama, balaban, zurna, kaval , nağara, garmon , tütek, tef ve davul kullanılmaktadır. Ayrıca davul, garmon (küçük akordeon), tutek (düdük flüt), daf (davullar) ve nagara çalgılarıda melodilerde sıkça kullanılabilen enstrümanlardandır.


Almanya 'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda sahne performanslarıyla Eldar ve Nigar.
Azerbaycan 2011 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkeyi temsilen yarışan Eldar ve Nigar'ın seslendirdiği Running Scared adlı şarkıyla birinci olmuştur. Ülkenin ayrıca Reşid Behbudov, Müslüm Magomayev ve Flora Kerimova gibi tanınmış Azeri sanatçıları da vardır.

Mimari Değiştir
Sinematografi Değiştir
Ana madde: Azerbaycan sineması
Halk sanatları Değiştir
Mutfak Değiştir
Ana madde: Azeri mutfağı
Edebiyat Değiştir
Ana madde: Azerbaycan edebiyatı
Spor Değiştir

Bakü Olimpiyat Stadyumu 1. Avrupa Oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.
Serbest güreş Azerbaycan'ın milli sporudur. Azerbaycan bu dalda toplam 14 madalya kazanmıştır. Günümüzde Azerbaycan'daki en yaygın sporlar satranç ve futboldur.

Azerbaycan Milli Futbol Takımı uluslararası arenada düşük bir performans sergilemektedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi Azerbaycan merkezli futbol kulüplerinde oynayan yabancı uyruklu futbolcular olarak görülmektedir. 2009 yılının şubat ayında açılan Azerbaycan Futbol Akademisi'nin gençlerin futbola olan ilgisinin artmasında büyük bir adım atılmasının sağlayacağı düşünülmektedir. Azerbaycan merkezli en başarılı futbol kulüpleri Neftçi Bakü, Bakü FK, İnter Bakü, Karabağ FK ve Hazar Lankaran takımlarıdır. Neftçi Bakü 2012 yılında play-off maçlarında Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin APOEL takımını eleyerek 2012-13 UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalarak Azerbaycan futbolunda bir ilki gerçekleştirmiştir. Ülke 2012 FIFA 17 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası'nın düzenlemiştir. Futsal da Azerbaycan'da popüler olan sporlardan birisidir. Azerbaycan Millî Futsal Takımı 2010 yılında Macaristan'da düzenlenen UEFA Futsal Şampiyonasında dördüncü olmuştur. Azerbaycan takımı Araz Nahçıvan UEFA Futsal Kupasının 2009-10 ve 2013-14 sezonlarında bronz madalya kazanmıştır.

Tavlanın Azerbaycan kültüründe önemli bir yeri bulunmaktadır. Tavla, Azeriler arasında çok popüler bir oyundur. Bu oyunun Azerbaycan'da birçok farklı oynanış tarzı vardır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde olduğu gibi satranç Azerbaycan'da halen yaygındır. Teymur Recebov, Şehriyar Memmedyarov, Vladimir Makogonov, Vügar Haşimov, Zeyneb Mehmedyarova ve Garri Kasparov ülkede yetişen dünya çapında tanınmış satranç oyuncularıdır. Azerbaycan birçok uluslararası satranç turnuvasına ev sahipliği yapmış ve 2013 tarihli Avrupa Takım Satrancı Şampiyonası'nda ipi göğüslemiştir.

Dünya çapında üne sahip olan diğer Azeri atletler şunlardır: güreşte Namık Abdullayev, Tuğrul Askerov, Ruşen Bayramov, Şerif Şerifov, Mariya Standik, Ferid Mansurov, atletizmde Hayle İbrahimov, judoda Elnur Memmedli, Mevlüd Miraliyev, karatede Rafael Ağayev, voleybolda Valeriya Korotenko, Natalya Mammadova, halterde Nizami Paşayev, Intigam Zairov, Serdar Hasanov ve K-1 dövüşçüsü Zabit Samedov.


KeNdi EgLeNceNiZ için
Ba§kaLariNiN CaNiNi YakmaYīN..!
ALLAH KorkuSu DeNiLEn Bir hissi KaLbiNde Ya§aT!!!

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Azerbaycan /Dil ve Eğtimi SiyAh_GüL 0 128 14-02-2017, Saat: 08:31
Son Yorum: SiyAh_GüL
  Azerbaycan/Turizm SiyAh_GüL 0 129 14-02-2017, Saat: 08:26
Son Yorum: SiyAh_GüL
  Azerbaycan /Ekonomisi /Enerji SiyAh_GüL 0 128 14-02-2017, Saat: 08:22
Son Yorum: SiyAh_GüL
  Azerbaycan Cumhuriyeti Azərbaycan Respublikası/Coğrafyası SiyAh_GüL 0 120 14-02-2017, Saat: 02:20
Son Yorum: SiyAh_GüL
  /Azerbaycan Cumhuriyeti Azərbaycan Respublikası/Tarihi SiyAh_GüL 0 129 14-02-2017, Saat: 02:15
Son Yorum: SiyAh_GüL

  • Konuyu Yazdır
  • Konuyu Takip Et
  • Hızlı Menü: