Her Zaman Umut vardır
Ümitsizlik, yol verme ki kalbine girsin.

     
     
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gevrek söğüt
#1
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Malpighiales
Familya: Salicaceae (Söğütgiller)
Cins: Salix
Seksiyon: Fragiles
Tür: S. fragilis
İkili adı
Salix fragilis
L.
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Gevrek söğüt ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Gevrek söğüt ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Gevrek söğüt (Salix fragilis), söğütgiller (Salicaceae) familyasından anavatanı Avrupa, Asya ve Türkiye olan olan bir söğüt türü.

Morfolojik özellikleri Değiştir

20 m’ye kadar yükselir, gövde 1 m çap yapar. Kabuk koyu, çatlaklı, tacı yuvarlak veya ince uzundur. Dallar kahverengimsi yeşil, kalın, düz, parlak, önceleri tüylü, sonraları tüysüz, kolay kırılır. Tomurcuklar ince uzun, ucu sivridir. Kulakçıklar vardır veya yoktur. Yaprak sapı 2–7 mm, tüylü veya tüysüz, yapraklar mızraksı veya geniş mızraksı, 8-10 × 1-1.6 cm'dir. Üst yüzü soluk, tüysüz, alt yüzü donuk yeşil, orta damar tüylü; dibi kama şeklinde, kenarı dişli, ucu uzun ve sivridir. Erkek kedicikler 3–5 cm × 4–6 mm'dir. Çiçek sapı 1 cm, 0-3 yaprakçıklı, ekseni tüylüdür. Brahteler sarı veya donuk sarıdır. Erkek çiçekler 2 stamenli (erkekorgan), filamentlerin dibi bazen tüylüdür. Anterler ise sarıdır. 2n = 76, bazen 38, 114.

Ekoloji ve fenoloji Değiştir

Çiçek ve yapraklar Nisan ayında açar. Çiçekler iki evciklidir. Tohumlar Mayıs ve Haziran aylarında olgunlaşır. Ortalama ömrü 200 yıl kadardır. En iyi gelişmeyi drenajı kötü, taşmış, derin topraklarda yapar. Fakat ağır topraklarda bol güneş ister. Kireçli topraklarda da iyi gelişme gösterir.

Odun yapısı ve kullanımı Değiştir

Odunu, pembemsi, yumuşak, hafif, gevrektir (kolay yarılır) ve kolay eğrilir. Oyuncak yapımında ve mangal odunu olarak kullanılır. Ayrıca halk tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılır. İçeresinde, aktif bir karışım olan salisilik asit bulunur.
BiR aCayiBiM bu ArALaR,
Bende Bilmiyorum Ne istediğimi...
Bildiğim Tek Şey var
《《ÇoK ÖZLEDİM ÇOCUKLUK GÜNLERİMİ》》
Cevapla
#2
Gevrek sögüdün yapraklarini cok severim. Cok sevdigim bir yesil renkleri var. Neredeyse ayni yesili avokado agacinda da gördüm. Kisa bir süre önce yedigim avokadonun cekirdegini internette gördügüm bir videodan yola cikarak suya koydum. Filizlenince de topraga ektim. Cok ince ve güzel yaprakli bir fidan oldu. Ailecek öylesine sevdik ki gün icinde evin neresi günes aliyorsa fidan da günde 100 kere yer degistiriyor.
Ara
Cevapla


  • Konuyu Yazdır
  • Konuyu Takip Et
  • Hızlı Menü: