Her Zaman Umut vardır
Ümitsizlik, yol verme ki kalbine girsin.

     
     
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topkapı Sarayı
#1
Topkapı Sarayı
Topkapı sarayı, Osmanlı İmparatorluğunun 600’ lük tarihinde 400 yıl boyunca devletin idaresinin sağlandığı ve Osmanlı padişahlarının ailesi ile birlikte yaşadıkları saraydır. Dünyada günümüze kadar gelen en eski ve en büyük sarayıdır. Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’ u fethettikten sonra 1478 yılında yaptırılmıştır. Dolmabahçe sarayının Abdülmecit tarafından yaptırılıncaya kadar yaklaşık olarak 380 sene boyunca devletin idare buradan sağlanmıştır. Yaptırıldığı sırada yaklaşık olarak 700.000 m2 alana sahip olan Topkapı sarayı, günümüze 80.000 m2 olarak gelmiştir. İçerisinde 4 bin kişi yaşadığı bilinmektedir. Dolmabahçe sarayı ve Yıldız saraylarının yaptırılması ile birlikte içerisi boşaltılmıştır. Topkapı sarayının müze olarak kullanıma açılması ilk defa Abdülmecit döneminde gerçekleşmiştir.

Topkapı-sarayı-muzesi
Topkapı Sarayının Bölümleri;
Topkapı sarayı, Marmara denizi, İstanbul boğazı ve haliç arasında kalan tarihi yapıdır. Şuanda müze olarak kullanılan yapı iki ana bölüme ayrılmıştır. Bab-ı Hümayun (Saltanat kapısı) ve Sarayı Hümayun olarak iki kısımdan oluşmaktadır.
Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı);
Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan sarayın şehirden ayıran ve avlulara açılan kapısıdır. Sarayın bu bölümü devlet işlerinin yapılması yönetimin sağlanması, elçilerin karşılanması gibi devlet işlerine ayrılmıştır. Giriş tarafı Ayasofya müzesinin oradan sağlanmaktadır. Avlu kısımları verilen attır.
Topkapı-sarayı-muzesi-1
Saray-ı Hümayun (İç Saray);
Sarayın iç kısmına verilen attır. İçerisinde padişahın ailesinin yaşadığı ve 3.avlu ve 4.avlu, Babüsselam, Mutfak kanadı, Babüssaade, Arz odası, Fatih Köşkü, Hekimbaşı odası, Ağalar Camii, İç hazine, Raht Hazinesi, Has Ahır, Kubbealtı, III. Ahmet Kütüphanesi, Sünnet odası, III. Murat Köşkü içerisinde bulunmaktadır.
BiR aCayiBiM bu ArALaR,
Bende Bilmiyorum Ne istediğimi...
Bildiğim Tek Şey var
《《ÇoK ÖZLEDİM ÇOCUKLUK GÜNLERİMİ》》
Cevapla
#2
,


Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
       
BiR aCayiBiM bu ArALaR,
Bende Bilmiyorum Ne istediğimi...
Bildiğim Tek Şey var
《《ÇoK ÖZLEDİM ÇOCUKLUK GÜNLERİMİ》》
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  “Aynalıkavak Sarayı” AseL 0 47 01-04-2017, Saat: 12:04
Son Yorum: AseL

  • Konuyu Yazdır
  • Konuyu Takip Et
  • Hızlı Menü: